Samsun’da kinoa umudu

07 Ağustos Pazartesi, 2017
Samsun’un Atakum İlçesi’nde Türkiye ile yeni tanışan kinoa bitkisinin deneme ekimi yapıldı.
Samsun’da kinoa umudu Güney Amerika’da binlerce yıldır pirinç ve buğdayın yerini tutan ve çok geniş alanlarda tüketilebilen kinoanın deneme ekimi Samsun’un Atakum İlçesi’nde gerçekleştirildi.
Atakum İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün, Atakum ilçesinin Kinoa tarımı için uygun olduğunu belirlemeleri üzerine, ilçeye bağlı Kamalı köyünde genç çiftçi Mesut Candan’ın 1,5 dekarlık alanında deneme ekimi yapıldı. 
Atakum İlçe Tarım Müdürü Yener Günay, “Kinoa yeni bir bitki ve ülkemiz özellikle de bölgemiz için uygunluğu tartışılmaz. Biz bunun farkına vardıktan sonra, ilgili arkadaşlarımızın özverili çalışmalarına üreticimizin gayret ve uyumu eklendiğinde aldığımız bu sonuçtan elbetteki memnuniyet duyuyoruz. Halen ithalatçı olduğumuz üründe, milli menfaatlerimiz gereği mümkün olduğunca üretici pozisyona geçmeyi diliyor, mesai saatleri gözetmeden bizzat ilgilenen arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.
Atakum İlçe Tarım Müdürlüğü personeli Ziraat Yüksek Mühendisi Esra Cengiz de, “Kinoa bitkisi Türk tarımı için henüz çok yeni olmasına rağmen Kinoa Yetiştiricileri Derneğinin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde ülkemizde birçok üretici için alternatif ürün haline gelmeye başlamıştır. Ülkemizde ekimi yaygınlaşan Kinoanın verimi kıraç arazilerde asgari 250 kg/ dekar olurken, ekimden hasada kadar gerekli tüm bakım, sulama ve gübreleme işlemleri uygun yapıldığında bu rakam 350 kg/ dekar’lara çıkabilmektedir” dedi.
Cengiz, Samsun’da değişimi takip eden üreticilerin, fazla kazanç sağlayamadıkları geleneksel tarım ürünlerinden uzaklaşarak kendilerine alternatif ve kazançlı bir üretim olan Kinoa yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasını ümit ettiklerini söyledi.
Denemenin yürütücülerinden üretici Mesut Candan ise, “Ben aslında genç çiftçi destekleri için başvurmuştum. İlçe Müdürlüğümüzden bize böyle bir teklif getirildiğinde, tabi daha öncesinden bildiğimiz duyduğumuz bir ürün olmadığı için araştırdım. İnternetten ulaştığım bilgiler ve en önemlisi İlçe Müdürlüğü çalışanlarının detaylı izah edişi sonrası ikna oldum ve ilk etapta evimizin yanındaki bu küçük alanda denemeyi gerçekleştirdik. Sonuçtan memnunuz, önümüzdeki sene Türkiye Kinoa Üreticileri Derneği’nin alım garantisi ve Samsun Büyükşehir Belediyemizin destek sözüyle de cesaretlenerek daha geniş bir alanda üreticisi olmayı kısmetse düşünüyoruz” ifadesine yer verdi.
 
kinoa samsun atakum deneme kazanç